Tratament pentru combaterea insectelor de disconfort (țânțari adulți)

În perioada 03 APRILIE – 09 APRILIE 2023, Consiliul Județean Ilfov prin Serviciul Județean de Dezinsecție și Ecologizare Mediu Ilfov va efectua tratamente pentru combaterea insectelor de disconfort (țânțari adulți).
Acțiunea se va face terestru, prin pulverizare cu instalațiile montate pe autoutilitare, seara după ora 22:00, cu produsul STING, ce acționează prin contact și ingestie, în doză de 30 ml/ha. Produsul „STING” ESTE TOXIC pentru albine, pești și organisme acvatice.
Locul unde se efectuează dezinsecția: în interiorul localității – aliniamente D.J., gropi gunoi, spații verzi de utilitate publică.
Notă: De regulă, tratamentul se efectuează în prima zi din intervalul menționat, iar în cazul în care condițiile meteo nu permit, se amână pentru ziua următoare favorabilă aplicării.