Recomandări privind conduita socială responsabilă în prevenirea răspândirii coronavirus (COVID-19)

Stimați jilăveni, având în vedere că rata de infectare în județul Ilfov este în creștere, este recomandat să respectăm câteva măsuri pentru a preveni răspândirea coronavirusului:

Evitați zonele aglomerate unde sunteți expuși la contact direct și/sau interacțiune cu un număr mare de persoane, de tipul adunărilor publice, cozi, zone de trafic intens, zone de recreere.

Purtarea măștii este obligatorie în spațiile închise. De asemenea, masca de protecţie este obligatorie în stații pentru transportul în comun, în mijloacele de transport în comun și la locul de muncă. Este obligatorie şi pe o rază de 50 de metri în jurul unităţilor de învăţământ.
Masca de protecție trebuie să acopere complet nasul și gura persoanei care o poartă

Limitați la maximum orice contact direct cu alte persoane, în afara celor care fac parte din familia restrânsă, prin gesturi cum ar fi: strângerea mâinilor, îmbrățișările, sărutul obrajilor sau al mâinilor, atingerea fețelor cu mâinile.

Păstrați o distanță semnificativă, de 1,5 metri, față de celelalte persoane pe care le întâlniți. În cazul în care vă aflați în transportul în comun încercați să NU stați față în față cu alte persoane.

Asigurați-vă, după folosirea transportului în comun, că v-ați igienizat mâinile înainte de a vă atinge fața, nasul sau gura.

Respectați cu strictețe regulile de igienă personală recomandate de autorități, pentru a vă proteja atât pe dumneavoastră cât și pe cei apropiați.
• Spălați-vă pe mâini cu apă și săpun, minimum 20 de secunde, după orice contact cu o suprafață potențial contaminată.
• Nu vă atingeți ochii, nasul sau gura cu mâinile neigienizate.
• Dacă strănutați sau tușiți acoperiți-vă gura și nasul cu un șervețel de unică folosință, pe care aveți grijă să-l aruncați imediat la coșul de gunoi.
• Dezinfectați frecvent, cu soluție pe bază de alcool sau clor, suprafețele cu care intrați în contact, atât acasă cât și la locul de muncă.
• Aerisiți de mai multe ori pe zi încăperile în care desfășurați activități.

Manifestați o atitudine preventivă față de orice caz, întrucât răspândirea virusului este posibilă și din partea persoanelor care nu manifestă simptome specifice.

Rămâneți acasă dacă aveți simptome de gripă sau răceală (tuse, febră, dificultăți în respirație) și sunați medicul de familie pentru a solicita sfaturi, NU mergeți din primul moment la unitățile de urgență.
• Există riscul, în cazul în care sunteți purtător al virusului, să transmiteți și altor persoane noul coronavirus.
• Este de preferat să rămâneți la domiciliu, iar transferul către spital să se realizeze în mod organizat, respectând toate măsurile de izolare.
• Evenimentele private, cum ar fi nunţile şi botezurile, pot fi organizate cu maximum 100 de participanţi la interior şi 150, la exterior. Numărul participanţilor poate creşte la 300 la interior sau până la capacitate maximă la exterior, în condiţiile în care aceştia au fost confirmaţi în trecut cu COVID-19, sunt vaccinaţi sau prezintă un test negativ.
Fac apel la dumneavoastră, pe această cale, să fiți prudenți. Este mai bine să prevenim și să luăm din timp toate măsurile de protecție.
Incidența este de 2,81/1.000 la nivelul comunei Jilava