Lansarea proiectului cu titlul “Creșterea capacității unității de învățământ din comuna Jilava în vederea gestionării crizei COVID-19”, cod SMIS 149776, finanțat prin Programul Operațional Infrastructura Mare 2014-2020

Comuna Jilava, cu sediul în comuna Jilava, Șoseaua Giurgiului nr. 279, județul llfov, deruleaza proiectul “Consolidarea capacităţii unităţii de învăţământ din comuna Jilava în vederea gestionării crizei COVID-19”, cod SMIS 149776 finanțat prin Programul Operational Infrastructura Mare 2014-2020, Axa Prioritara (AP) 9 Protejarea sănătății populației în contextul pandemiei cauzate de COVID-19, obiectiv Specific (OS) 9.1 Creșterea capacității de gestionare a crizei sanitare COVID-19.

Contractul de finanțare a fost încheiat cu Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene, în calitate de Autoritate de Management.
Valoarea totală a Contractului de Finanțare este de 1.341.067,61 lei (un milion trei sute patruzeci și una mii șaizeci și șapte lei și șaizeci și unu bani), din care valoare totală eligibilă 1.341.067,61 lei și valoare eligibilă nerambursabilă din FEDR 1.341.067,61 lei.
Perioada de implementare a Proiectului este de 19 luni, respectiv între data 01 Ianuarie 2021 și data 31 Iulie 2022, aceasta cuprinzând, daca este cazul, și perioada de desfășurare a activităților proiectului înainte de semnarea Contractului de Finanțare, conform regulilor de eligibilitate a cheltuielilor.
Obiectivul general al proiectului îl reprezintă creșterea capacității de gestionare a crizei COVID-19 și diminuarea riscului de infectare cu virusul Sars-Cov-2, prin dotarea Școlilor Gimnaziale nr. 1 și nr. 2 Jilava și a Grădinițelor nr. 1 și nr. 2 Jilava cu aparatură medicală, dispozitive și echipamente de protecție individuală și dezinfectanți necesare asigurării unei protecții sanitare și epidemiologice adecvate.
Obiectivul general si scopul proiectului vor fi realizate prin intermediul urmatoarelor obiectivele specifice ale proiectului:
1. Asigurarea necesarului de 225.000 măști de protecție medicală pentru elevii și persoanele implicate în activitatea
educațională din cadrul unităților școlare – Școala Gimnazială nr. 1 comuna Jilava, Școala Gimnazială nr. 2 comuna Jilava, Grădinița nr. 1 și Grădinița nr. 2 din comuna Jilava;
2. Asigurarea necesarului de 5.931,50 litri de dezinfectanti atât pentru asigurarea condițiilor igienico-sanitare minime necesare desfășurării activităților didactice în unitățile de învățământ preuniversitar – Școala Gimnazială nr. 1 comuna Jilava, Școala Gimnazială nr. 2 comuna Jilava, Grădinița nr. 1 și Grădinița nr. 2 din comuna Jilava cât și pentru a limita răspândirea virusului, precum și a efectelor extrem de grave ale acestuia;
3. Dotarea unităților de învățământ preuniversitar de stat – Școala Gimnazială nr. 1 comuna Jilava, Școala Gimnazială nr. 2 comuna Jilava, Grădinița nr. 1 și Grădinița nr. 2 din comuna Jilava cu 71 de dispozitive destinate testării, monitorizării, dezinfecției și sterilizării aerului necesare pentru a preveni răspândirea coronavirusului SARS-Cov-2.
Rezultate așteptate în urma implementării proiectului:
1. Derularea activității de consultanță în managementul proiectului se va materializa prin depunerea la AM POIM
a unei cererii de prefinanțare, două cereri de plată precum și a cererilor de rambursare aferente cererii de prefinanțare și cererilor de plată și a raportului tehnic;
2. Derularea activității de informare și publicitate a proiectului prin publicarea a două comunicate de presă (unul la lansarea proiectului și cel de-al doilea la finalizarea acestuia), achiziționarea a 71 autocolante pentru dispozitivele medicale și a 5 afișe format A3 (câte un afis A3 pentru fiecare unitate de învățământ dotată / sprijinită prin proiect și un afis A3 pentru solicitantul de finanțare Primăria Comunei Jilava) precum și prin actualizarea site-ului propriu în scopul prezentării și promovării proiectului precum și pentru informarea comunității.
3. Desfășurarea activităților de achiziții publice conform Planului de achiziții din Cererea de Finanțare aprobată.

Rezultatele contribuie la desfășurarea activității educaționale în condiții de siguranță sanitară și epidemiologică.