Dezbatere publica in prezenta primarului comunei Jilava, Petre Ilie Elefterie, si a directorului Societatii Apa-Canal Ilfov, Catalin Dragila


In primul rand, vrem sa multumim tuturor celor prezenti la discutiile care au avut loc in Sala de Festivitati ale Scolii nr. 1, cu atat mai mult cu cat conversatiile pe care le-am purtat, pe alocuri devenite patimase, au fost cat se poate de contructive. In al doilea rand, Primaria comunei Jilava ar dori sa aminteasca, pentru cei care nu au fost prezenti, care a fost temele de discutie: apa si canalizarea din comuna Jilava, precum si starea de curatenie a localitatii.
Astfel, trebuie sa amintim inca o data: incepand cu data de 15 APRILIE a acestui an, locuitorii comunei care locuiesc pe strazile Morii, Ungureni si Mierlari se pot bucura de serviciile de apa si de canalizare. Doar trebuie sa mearga sa faca avizele necesare si evident, sa incheie contractele necesare cu societatea de apa si canal. Mai mult, trebuie sa se supuna unor norme minime cu privire la conectarea la canalizarea prin vacuum facuta in comuna noastra, motiv pentru care, alaturi de directorul Catalin Dragila, vom face tot ce ne va sta in putinta pentru reducerea costurilor necesare conectarii. Trebuie sa amintim, ca, in acest moment, apa si canalizarea pentru locuitorii din zonele mentionate este adusa pana la limita de proprietate, costurile fiind, astfel, mult reduse.

In alta ordine de idei, Primaria comunei Jilava aminteste ca gunoiul TREBUIE colectat selectiv, in cazul contrar urmand ca locuitorii comunei noastre sa plateasca mult mai mult decat o fac in prezent. Costurile de la noi din comuna sunt mult mai mici comparativ cu alte comune din judetul Ilfov, firma SC EURO PREST SERV Jilava SRL fiind societatea Consiliului Local, lucru care a permis mentinerea costurilor la un minimum acceptabil.
Nu in ultimul rand, discutiile au atins si alte teme, lamurindu-le, speram, pe deplin: cat de curand vor incepe efectiv lucrarile la Drumul Judetean 401, iar asta inseamna restaurarea unor strazi ale comunei. Mai mult, urmaza ca, in bugetul din acest an, sa fie prinse sumele necesare pentru pietruirea si repararea altor strazi. De asemenea, se fac eforturi cat se poate de serioase pentru stabilirea unei baze legale pentru ca situatia din zona Capace sa fie rezolvata, asa cum prevede legea, iar cei de acolo sa intre, in sfarsit, dupa 15 ani, in legalitate.

Posted in Anunturi, Anunturi publice, Rel. cu publicul, Sv. public de apa si canalizare.